+90 212 250 11 42

Hakkımızda

İdeal Salam 1968’de et mamuller sektörüne yeni değerler katmak adına Ayazağa’da bir salam fabrikası alarak kurulmuştur. Geçen 9 yıl içerisinde marka bilinirliğini korumak adına 1977’de İstanbul’un Dolapdere semtine taşımıştır. 2001′de tarım ve köy işleri bakanlığının et gıda kodeksi yönetmeliğinde, yapılan değişiklikle 26-04-2004 den itibaren işyerimizin imalatı yalnız kırmızı et (Domuz Eti) olarak sürdürülmektedir.

1968’den Bu Yana İstanbul’un Tek Domuz Eti Kasabı

Çünkü;
Herşeyden önce;

“İşimizi gerçekten severek yapıyoruz.”Belki de başarımızın tek ve yegane sebebi de bu. Çünkü biliyoruz ki; ancak bir işi sevdiğiniz zaman daha başarılı olmak için çalışırsınız. Kozmaoğlu nesillerinden dahil olan herkes de işini severek yapıyor ve kendi alanlarında gelişebilmek için çaba harcıyor.

“Kaliteli ürünler üretiyoruz.”Yapmaya çalıştığımız işin tahmin edilenin üzerinde zor bir iş olduğunu çok iyi biliyoruz. Birçok farklı firmanın aksine kendimizi eleştiriyoruz. Bu sayede “bahaneler” değil kaliteli “ürünler” üretiyoruz.

“Ürünlerimizin tazeliğine garanti veriyoruz.”Hizmet verdiğiniz sektör ürünleri taze tutmak için zorludur. Bunu iyi biliyoruz ürünlerimizin tazelerini korumak için tekrar tekrar dondurup çözmüyoruz.

Elbette İdeal Salam Sosis ve Et Mamüllerini farklı kılan tüm özellikler bunlar değil. Bizi daha yakından tanıdığınızda neden “farklı” olduğumuzu çok daha iyi anlayabilirsiniz.
Zamanınız olduğunda tanışmak, ürünlerimizi tatmak için sizi iş yerimize bekliyoruz…